Entropium ve Ektropium Nedir?

Entropium ve Ektropium Nedir? başlıklı yazımızda sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

Kedilerde Ektropium: Alt göz kapağının dışa doğru dönmesidir. Daha çok köpeklerde bu duruma rastlanır. Alt göz kapağının parsiyel yada total olarak dışa dönmesiyle birlikte pireoküler göz yaşı tabakası oküler yüzeyde yeterince tutunamaz, böylelikle alt göz kapağından dışarı akar. Ayrıca palpebral konjuktiva, toz rüzgar gibi iritasyon oluşturan faktörlere açık hale gelerek kolayca yangılanabilir. Hastalık bazen tek bazen çift taraflı gelişebilir. 6 çeşit ektropiumla karşılaşılabilir

Konformosyonel ektropium Masstiff bulldog, Boxer Setter, St Bernard gibi köpeklerde anatomik yapılarından dolayı gözlenir. Yaş ilerledikçe göz kapağı kaslarında atrofi gelişir ve ikinci çeşit olan Senil Ekstropiuma neden olur. Setter ve Retriever gibi köpek ırklarında egzersizden sonra ve hayvan dinlenirken hafif bir ektropium gelişir bu geçicidir bununda geçici ektropium denir. Bazen göz kapaklarında gelişen yara ve yanıkların ardından skatrisyonel ektropium gelişir. Göz kapaklarında neoplastik oluşumlar büyür ve ağırlığının etkisiyle alt göz kapağını dışarıya doğru çevirebilir ve bu etiyoloji ile gelişenlere Mekanik Ektropium denir. Fasial sinir paralizlerinin bir sonucu olarakta Paraliktik Ektropium şekillenebilir. Bunlar Ektropium çeşitleridir.

yatan kedi

Kedilerde Entropium: Göz kapakalrının göz küresine doğru dönmesidir. Nadir olarak kedilerde ve köpeklerde oldukça fazla gözlenir. Genetik faktörlerin yanında çevre faktörlerinin ve bir takım patolojik değişimlerinde hastalığın  oluşumunda önemli olduğu bilinmektedir. Entropium genelde alt göz kapağının lateral kısmında gelişir üst göz kapakları ve medial alt göz kapaklarında da şekillenebilir. Bu hastalık daha St.Bernard, Bulldog, Chow Chow, Coocker Spaniel, Poodle, Pekinez, Puck, Pers Kedileri ve Türk çoban köpeklerinde gözlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir