Kedi Maması Nasıl Seçilir?

Kedi maması seçimi yapmak her kedi sahibi için zor olmuştur. Markalar her yaş grubu için farklı içeriklere ve özelliklere sahip mamalar üretiyor. Doğru kedi maması seçiminde ilk kriter kedinin yaşı. Zira yavru kediler ile yetişkin kedilerin sağlıklı olabilmesi için gereksinim duydukları maddelerde dolayısıyla besinlerde farklılıklar oluyor. Şunu da ekleyelim, yaşlı kedilerin de özel mamalar ile beslenmesi çok daha uzun süre ve sağlıklı yaşamaları konusunda önemli rol oynuyor. Yani yaş grubuna göre mama seçmek hem yavru hem yetişkin hem de yaşlı kedi konusunda dönemli bir etkendir.

mama yiyen kediler

Özellikle bazı cins kediler başta olmak üzere cilt problemleri kedilerde çok sık ortaya çıkıyor. kedilerde egzema ve benzeri cilt sorunlarının beslenme ile direkt ilgili olduğu bilinen bir gerçek. Bu nedenle kedide bu gibi sorunlar görüldüğü zaman veteriner hekimler ilk olarak beslenme hatalarını ortadan kaldırmaya yöneliyor. Hassas ciltli kediler için protein oranı ayarlanmış özel mamalar bulunuyor ve bu kedileri bu mamalarla beslemek cilt sorunlarının çözümüne ciddi oranda katkı sağlıyor.

Doğru kedi maması seçimi

Şayet kedinize karaciğer ya da böbrek hastalığı teşhisi konulduysa bu durumda da özel mamalarla beslemek gerekiyor. Bu mamaların yalnızca veterinerlerde satıldığını da ekleyelim. Veteriner hekim kedinin bu özel mamalarla beslenmeye gereksinim duyduğu durumlarda bu mamaları önerecektir.

Kediniz için en uygun mamayı hala seçemediyseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir